TURGUT CANSEVER’LE “İSTANBUL’U ANLAMAK”

Okunma: 433
OKMİMY PROJESİ 7 Aralık 2017 19:50
Videoyu Aç TURGUT CANSEVER’LE “İSTANBUL’U ANLAMAK”
A
a

Osmanlı Kültürel Mirası İzinde Medeniyetimize Yolculuk Projemizin ikinci ayı kitap tahlili programımızla nihayete erdi.

Aynur Can hocamız ile başladığımız “Sanat ve Estetik Açıdan Osmanlı Mimarisini Okumak”  adlı Kasım ayı programına Ali Emîrî Kütüphanesi’nde Vefa semti üzerine yaptığımız söyleşi ile başlamış, akabinde saha çalışmamız ile devam etmiştik. Rahmetli Turgut Cansever hocamızın İstanbul’u anlamak adlı kitap tahlili ile de programımızın ikinci ayını sonlandırmış olduk.

Aynur Can hocamızın yönlendirmesi ile hepimizin okumalarını yaparak geldiğimiz kitap tahlili programında evvela Cansever hocamızın biyografisinden bahsederek akabinde mimarlık ve sanat tarihi alanındaki yetkinliği üzerinde durarak hem akademisyen hem yazar hem mimar olmasının bu alana sunduğu katkılar açısından ne kadar önemli olduğuna değindik. Zira Cansever hoca yalnız teorikte bazı nasihatler vermekle kalmamış pek çok projeye de imzasını atarak pratik anlamda da sözününün eyleme nasıl yansıdığını göstermiştir. Bizler de okuduğumuz İstanbul’u Anlamak kitabındaki Çürüksulu Yalısı Restorasyonu, Çukur Han Projesi gibi başlıklar adını taşıyan bölümlerde hocamızın söz-eylem bazındaki yetkinliğinin farkına varmış olduk.

Kitap tahlili aşamasına geldiğimiz zaman ise Aynur hocamız yalnız şu an tahlilini yapacağımız kitap için değil, genel olarak okuma yaptığımız kitapları kavram haritası çıkararak tahlil etmemiz gerektiğini tavsiye etti. Bizler de bugün Cansever hocamızın kitabını kavramlar üzerinden tahlil ettik.

Kurduğumuz kavramlar sofrasının başköşesine insanı oturtarak bir şehri yaşanacak yer kılan daha özele indirgersek bir islam şehrini, dinin varlık tasavvuru çerçevesinde yaşanacak yer kılan hususları bir bir soframıza davet ettik.


İnsan ölçeği, güzellik, yücelik, mahremiyet, zevk, yaşama bilinci, çevre bilinci, irade, tabiata uyum, silüet, sesler, tahribat, teknoloji fetişizmi, tarihi mekan, koruma,… gibi kavramlar üzerinden kurduğumuz soframızda pek çok konudan bahsettik, kitabımızdaki konuları bu kavramlar üzerinden gündeme getirmeye ve günümüze tesir etmesi açısından güncelle bir kılarak konuşmaya çalıştık. Zira Cansever hocamızın daha sözü edilirken karşı çıkmış olduğu pek çok metro inşaatının, gökdelenlerin, açılacak yolların İstanbul’a vereceği zararlar ile bugün yüzleşen bireyler olarak şimdiden yarın için öngördüğümüz ve olması ihtimali olan tahribatların en azından duyarlılığını edinmeye çalıştık. Hep bir geçmişe ağıt gibi mazinin güzelliği ile şimdinin felaketlerinden yakınmaktan ziyade şimdiden elinden tutsak bu şehir nereye gider nereye götürebiliriz diye düşüncelere daldık.

Osmanlı’da gördüğümüz külliye/cami merkezli kurulan şehirler, geleceğe yönelik bir tevhid anlayışını temele alırdı. Şimdi bilinçli bir şehir kurma geleneğinin olmaması ise muhtemelen ki bir varlık tasavvurunun kaybedilerek yok olmasında aramalıyız. İstanbul da vaktiyle Suriçi, Eyüp, Galata, Üsküdar ile Boğaz’a ve Haliç’e açılan dört merkezli bir şehirken bu üslup zaman ile ortadan kalkarak bu bölümlere ayrılan şehir, nüfusun da artması ile birleştirilmiş ve Osmanlı’nın varlık tasavvuru ile kurulan bir şehir ortadan kaldırılmıştır. Nitekim İstanbul belki de kâmil insanın şehirleşmiş haliydi…

Daha pek çok konu üzerinde konuşmamıza sıçarama tahtası olan Turgut Cansever hocamızın İstanbul’u Anlamak kitap tahlilinin, Aynur Hocamızın zihinlerimizi pek çok farklı noktaya yönlendirmesi ile farklı bir bakış açısı ile konuya yaklaşarak böylelikle sonuna gelmiş bulunduk.

Kasım ayı programımızın son parçası olan kitap tahlili ile bir konumuzu daha nihana erdirmiş olduk. Bir ay boyunca bizlerle bu programı yürüten Aynur Can hocamıza ve bu projenin bireyleri olmamıza vesile olan ve emeği geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve İstanbul Tarih Derneği Yönetim Kurulu'na teşekkürlerimizi arz ediyoruz.
MELİHA AÇIKGÖZ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Tarihin İzinde