İstanbul’un Bilinen En Eski 4 Büyük Kulübü

İstanbul 27 Şubat 2017 08:21
Videoyu Aç İstanbul’un Bilinen En Eski 4 Büyük Kulübü
A
a

Birçok eserde geçtiği üzere, Bizans’ın bütün eğlencesi Hipodrom’da, yani Osmanlı döneminin At Meydanı, bugünün Sultanahmet Meydanı dediğimiz yerde yapılırdı.

Hipodrom’un yapımına Roma devrinde başlanmış ve epey de sürmüştü. Eğlencelerin yapıldığı meydan, çeşitli olaylara da sahne olmuştu. Acısıyla, tatlısıyla asırları devirmişt. Burada ilk zamanlarda, yani paganizm devrinde, Romalı bir adet olduğu üzere, vahşi hayvanlarla insanlar çarpıştırılıyor, daha doğrusu hıristiyanlar o vahşi hayvanların önüne atılıyordu. Fakat sonraları bu yasaklandı, yalnız araba yarışları yapılmaya başlandı.‘Qoadriga’ denilen 4 at, koşulmuş arabalarla yarıştırılmaya başlandı. Meydana araba yarışlarıyla ilgili 2 anıt dikildiği, 100 sene arayla çıkarılan iki mermer kaideden anlaşıldığı Sanat tarihçisi Semavi Eyice tarafından  defalarca dile getirilmişti.

Bizans’ın 4 büyük takımı
Bizans döneminde yarışlara katılan maviler, yeşiller, kırmızılar ve beyazlar denilen 4 ayrı takım vardı.

Bunlardan yeşiller ve maviler çok ünlüydü. Bugünün büyük spor kulüpleri gibi çekişme içerisindeydiler.Bu takımlardan birinde yarışçılık yapan Porphyrios o kadar ünlüydü ki, mermer kaidelerin üzerine bronzdan heykeli dikilmiş; heykelin kaidesinin yüzlerine de adı ve yarış kazandığı arabalarına koşulan atların isimleri yazılmıştı.


 
Bu ünlü yarışçı, bugünün sporcularının bir kulüpten diğerine transfer edilmesi gibi, bazen maviler bazen yeşiller adına araba koşturmuştu. Bu mermer kaidelerin ikisi bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde görülebilir. Yarışçı Porphyrios’un heykeliyse çoktan kaybolmuştur. Ancak heykelin kabartma bir tasviri yine bu kaidelerin üzerinde işlenmiş olarak görülebilir.AYHAN ÇİFTÇİ

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan Dünya'ya Tarih'in İzinde