Tarihler İsmini Andığı Zaman, Sana Hak verecek ey koca Sultan

Anma Programları 13 Şubat 2017 07:01
Videoyu Aç Tarihler İsmini Andığı Zaman, Sana Hak verecek ey koca Sultan
A
a

İstanbul Tarih ve Kültür Derneği olarak 10 Şubat 1918 tarihinde vefat eden 34.Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı vefatının 99.yıldönümünde kabri başında dualarla andık.

2009 yılından beri kabri başında anma programları tertip ettiğimiz Cennetmekan Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı yine bir 10 Şubat günü kabri başında dualarla, Fatihalarla yad eyledik. Medfun bulunduğu Sultan İkinci Mahmud Türbesi’nin restorasyon dolayısıyla kapalı olması hasebiyle hazirenin içinde türbesinin girişinde organize ettiğimiz programa, Ayasoya Camii İmam Hatibi Öner Soy, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Hikmet Atan, Tarihçi Süleyman Zeki Bağlan, Hamidiye AŞ Genel Müdür Yardımcısı Atakan Aydın ve birbirinden değerli misafirlerimiz iştirak ettiler.Ayasoya Camii İmam Hatibi Önder Soy ve İlahiyatçı Hikmet Atan Hocaefendilerin Kuran’ı Kerim Tilaveti ve okunan hatimlerin duasının yapılması ile program başladı.

Dinleyenlein mest olduğu tilavet sonrası dernek başkanı Tarihçi İbrahim Akkurt selamlama konuşması gerçekleştirdi. “Tarihler ismini andığı zaman sana hak verecek ey koca sultan.. diyordu şair. Bizler bugün burada Cennetmekan Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı anmak, anlamak, kutlu davasını tebrik etmek için kabrinde toplanmış bulunmaktayız. Devr-i saltanatında gecesini gündüzüne katarak devleti, milleti ve İslam ümmeti için çalışan ve bizlere güzel bir miras bırakan Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı rahmetle ve minnetle anıyoruz. İstanbul’da bugün gezdiğimiz her mekanda adeta imzası olan, müesseseleriyle yaşayan Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın hayatından çıkaracağımız önemli dersler vardır.” diyerek katılımcıları selamladı.Günün anlam ve önemine binaen katılımcılara hitaben kısa bir konuşma yapan Tarihçi Süleyman Zeki Bağlan “Sultan İkinci Abdülhamid çok zor bir önemde tahta çıkmıştır. Tahta çıktığında devleti 93 harbi diye ifade edilen Osmanlı-Rus harbi yüzünden yıkılma noktasına gelmişti. Yapmış olduğu hamleler, uygulamış olduğu mahirane siyaset ile devleti tekrar ayağa kaldırmıştır. İnsan yetiştirmeye ve yetişmiş insanları önemli mevkilerde değerlendirme hususunda çok yetenekli olan Sultan, geniş bir ufka sahip bir şahsiyetti. Rıza Tevikin Sultan Abdülhamid’in Ruhaniyetinden İstimdad isimli şiiri muhakkak okunmalı” diyerek sözlerini nihayete erdirdi.

Sultan Abdülhamid Hanın kurduğu Hamidiye AŞ yetkililerinin de iştirak ettiği program sonrası katılımcılara Hamidiye Su ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan Dünya'ya Tarih'in İzinde