Muhteşem Balkan Turu

Yurt Dışı Geziler 20 Ocak 2020 22:29
Videoyu Aç Muhteşem Balkan Turu
A
a

8 - 15 Ağustos 2020 tarihleri arasında 6 Ülke 20 Şehir’i kapsayan 7 gece 8 günlük Büyük Balkan Turu’na hazır mısınız?

Farklı medeniyetlerin ve kültürün kesişim noktası Balkanları İstanbul Tarih farkı ile keşfedin. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu diyarlarda, Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Yugoslavya dönemlerinden kalma kültürü ve mimariyi -eşsiz köprüleri, zamana inat ayakta duran kaleleri, şehrin hala kalbinin attığı tarihi çarşıları- keşif için tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz.

GİDİŞ:8 AĞUSTOS CUMARTESİ 2020
07:50  İSTANBUL HAVALİMANI – 08:25 ÜSKÜP

DÖNÜŞ: 15 AĞUSTOS CUMARTESİ 2020
20:20 BELGRAD – 23:05 İSTANBUL HAVALİMANI
 


 


1.GÜN  - 8 AĞUSTOS CUMARTESİ :
İSTANBUL - ÜSKÜP – PRİŞTİNE - PRİZREN-ÜSKÜP


Havalimanında özel otobüsümüz ve rehberimiz tarafından karşılanma. Üsküp’ten Priştine’ye Meşhed-i Hüdavendigar’a geçiş. Priştine’de 1389'da Kosova Savaşı'nda şehid düşen Sultan Birinci Murad'ın türbesini ziyaret sonrası, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova'nın ikinci büyük şehri olan Prizren de olağanüstü doğa manzaraları eşliğinde keyifli bir gezintiye başlıyoruz. Yapacağımız turda Taş Köprü, Halveti Tekkesi, Aziz Nikola Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı Mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp Mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler arasında. Prizren Şehir Turu sonrası Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp’e hareket ediyoruz. Konaklama Üsküp'teki otelimizdedir.
2. GÜN -  9 AĞUSTOS PAZAR:
ÜSKÜP - KALKANDELEN - RESNE - MANASTIR - OHRİD


Otelde aldığımız kahvaltı sonrası Üsküp şehir turumuz esnasında; tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Üsküp Türk Çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri, 16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi Mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydanda 2011 senesi içinde açılan ve Yunanistan’la politik soruna yol açan Büyük İskender’in devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri görülecek yerler arasındadır. Ardından (Gostivar) Kalkandelen'e doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğumuzun ardından Kalkandelen'e varış. İlk olarak Avrupa'da çok nadir rastlanacak bir camii olan Alaca Cami’yi ziyaret ediyoruz. Kalkandelenli iki kız kardeşin Osmanlı döneminde yaptırmış olduğu, hem mimari hem tercih edilen renk tonları ile ün kazanmış olan bu Camiyi detaylı bir şekilde inceledikten sonra Kanuni vezirlerinden Sersem Ali tarafından yaptırılan Derviş Tekkesi'ni ziyaret ediyoruz. Bektaşi Harabati Baba tekkesi olarak bilinen tekkemizi ziyaret ediyor işlevleri hakkında bilgi alıyoruz. Halen daha Kalkandelenliler tarafından çok canlı tutulan bu tekke gezimizin ardından Makedonya’nın en önemli Turizm şehirlerinden biri olan Resne’ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Cami’yi, Haydar Kadı Camii, Manastır  Askeri İdadi’sini ziyaret ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Ohrid'deki otelimizdedir.3. GÜN – 10 AĞUSTOS PAZARTESİ:
OHRİD – TİRAN – ULJİNC – BAR - PODGORİCA


Otelde aldığımız kahvaltı sonrası, Ohrid şehir turunda Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi, St. Bigosrky Manastırı, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, ve Roma döneminden kalma amfi tiyatro gibi yerler görülecektir.  Yeterli zamanımız olursa Ohrid gölünde tekne turu yapıyoruz. Ardından Arnavutluk başkenti Tiran'a hareket. Panoramik olarak Tiran şehir turumuzda; Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Ardından gümrük işlemlerimiz sonrası Karadağ'a geçiyoruz. Uljinc ve Bar gezilerimizden sonra Konaklamamızı Podgorica şehrinde yapıyoruz. 4. GÜN – 11 AĞUSTOS SALI:
PODGORİCA-BUDVA-KOTOR-MOSTAR


Otelde aldığımız kahvaltı sonrası ilk geçeceğimiz yer olan Bar şehri (en büyük cami, kale ve eski şehirdeki camiler) ardından Singapur’lu bir multi milyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında durağımız muhteşem sahilleri ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Ortodoks Kiliselerini, Tapınaklarını ve Eski Orta Çağ evlerini gezdikten sonra, Kotor'a hareket ediyoruz. Kotor'a varışımızın ardından yine bir Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Kotor eski şehrini ziyaret ediyoruz. Un Meydanı, Ortodoks Meydanı, Silah Meydanı, Utanç Duvarı, Ortodoks Kilisesi, Katolik Katedrali ve Balkanların en eski okullarından biri olan Kotor Turizm okulunu görme şansını elde edeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Mostar'daki otelimizdedir.5. GÜN – 12 AĞUSTOS ÇARŞAMBA:
MOSTAR – POÇİTEL – BLAGAY – KONJİC - SARAYBOSNA


İlk olarak Mostar’da yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koski Mehmed Paşa Camii ve Mostar çarşısını gezdikten sonra Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret. Ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesi'ni ziyaret ve kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında öğle yemeği için serbest zaman, Ardından serbest zaman ve toplanıp Sarajevo'ya hareket. 16.yüzyıldan kalma muhteşem köprüsüyle Konjic’i ziyaretten sonra Konaklama ve akşam yemeği Saraybosna'daki otelimizdedir.6. GÜN – 13 AĞUSTOS PERŞEMBE:
SARAYBOSNA

        
Otelde aldığımız kahvaltı sonrası Başçarşıya gidiş, 1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izetbegoviç’ in anıt mezarının bulunduğu Kovaçi şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşılarından biri olan Başçarşı’da gezinti, Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret. Ferhadija caddesinde gezinti, Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni, Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme, ardından Vrelo Bosne (Milli Park) ve Savaş Tüneli'ni ziyaret ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Saraybosna'daki otelimizdedir.
 7. GÜN – 14 AĞUSTOS CUMA:
SARAYBOSNA – SREBRENİCA – BELGRAD


Otelde aldığımız kahvaltı sonrası Saraybosna’dan Srebrenica’ya doğru yola çıkıyoruz. Bosna Savaşı sırasında 2.Dünya Savaşı sonrasında son yüzyılın en büyük kıyımlarından birinin yaşandığı, binlerce Boşnak‘ın katledilip toplu mezarlara gömüldüğü Srebrenitsa Katliamı'nın şehidlerini ziyaret ediyoruz. Katliamın anlatıldığı Srebrenica Müzesini ziyaret ettikten sonra Belgrad’a yola çıkıyoruz. Belgrad’a varışımıza müteakip akşam yemeği ve konaklama otelimizde.8. GÜN – 15 AĞUSTOS CUMARTESİ:
BELGRAD – ISTANBUL


Otelde aldığımız kahvaltı sonrası yapacağımız şehir turu kapsamında Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) Çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol(İstanbul) Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve Müzesi, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukur çeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova Sokağı, St.Sava Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı görülecek yerlerdendir. Belgrad şehri turumuz sonrası havalimanına geçmek için yola çıkıyoruz
 
 


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 • THY ile İstanbul - Üsküp / Belgrad - İstanbul gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri,
 • Program dahilinde yapılacak tüm transferler.
 • 4*  otelde iki kişilik odalarda  kahvaltı  ve konaklama 
 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Profesyonel  yerel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Akşam  yemekleri (Akşam yemekleri dışarıda ve otellerde alınacaktır.)
 • Ülkeler arası geçiş vergileri
 • Belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
 • Otel ekstraları
 • Kişisel harcamalar (Çay ve kahve molalarinda harcamalar.)
 • Müze ören giriş ücretleri
 • Öğle yemekleri (Serbest zamanlarda isteğe bağlı)
 • 50E yurt dışı çıkış harcı 
 

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 • Tur öncesi ve tur içinde hava muhalefeti, deprem, sel vb. sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda İstanbul Tarih sorumluluğu yoktur.
 • Bu turumuz İstanbul’dan hareket ettiği anda başlar İstanbul’a dönüldüğü anda biter.
 • Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı doğabilecek gecikmelerden İstanbul Tarih sorumlu tutulamaz.
 • Otellerden hareket saatlerini rehberimiz belirleyecektir. Ayrıca rehberimiz İstanbul Tarih'in onayı ile iklim ve yol koşullarına göre programda değişiklik yapabilir.
 • Rehberlerimiz namaz kılanlar için namaz vakitlerine rivayet edip program akışını ona göre dizayn eder.
 
YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER
 • Rahat bir ayakkabı: Topuksuz veya Spor ayakkabı tercih edilmelidir.
 • Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, yağmurluk, güneş gözlüğü vb)
 • Yedek giyim, çorap ve ayakkabı alabilirsiniz.
 • Numaralı gözlük kullananların yedek gözlüğü
 • İlaç: Kişisel olarak kullandığınız ilaçlar varsa unutmayınız.
 • Fotoğraf ve Video: Yeterli hard disk alanı, şarj cihazı veya pil
 • Nüfus Cüzdanı 
   
 • Balkan Turumuzu Balkan Travel ile ortak düzenlemekteyiz.  
 • Rehberimiz; Balkanların en tecrübeli rehberlerinden Naser Bey ve Tarihçi-Yazar İbrahim AKKURT olacaktır. 
 •  
 • ÖNEMLİ NOT:
 •  
 • 8 Ağustos Cumartesi günü uçağımız 07:50’de olduğundan en geç 05:45’te pasaportlarınızla birlikte İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Bölümünde hazır bulunmanız önemle rica olunur.
   
  15 Ağustos Cumartesi İstanbul’a inişimiz 23:05’te olup, İstanbul Tarih tarafından kiralanacak otobüs ile evlere servis yapılacaktır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Tarihin İzinde