Sultan Abdülhamid Han, Üniversite Öğrencileri tarafından anıldı

Anma Programları 12 Şubat 2012 09:49
Videoyu Aç Sultan Abdülhamid Han, Üniversite Öğrencileri tarafından anıldı
A
a

Osmanlı Devleti’nin 34.padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han, Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu öncülüğünde Üniversite Öğrencileri ve Sevenleri tarafından vefatının 92.yıldönümünde kabri başında anıldı.

10 Şubat Çarşamba 13:00’te başlayan ve yaklaşık 150 kişinin katıldığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an-ı Kerim okunmasının akabinde, Program Tertip Heyeti Başkanı İbrahim Akkurt, Abdülhamid Han ve Dönemi hakkında tarihi bilgiler verdi.

İbrahim Akkurt’un konuşmasından bazı başlıklar;
  • Bayezid Devlet Kütüphanesi, Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi, Hamidiye İçme Suları, Haydarpaşa, Sirkeci Tren İstasyonları, İzmir, Dolmabahçe, Yıldız ve Bursa’daki Saat Kuleleri, Daru’l Aceze gibi yaptırdığı birçok eser günümüzde dahi hizmet vermektedir.
  • Sultan Abdülhamid Han devletin ve milletin bütünlüğü için çalışmış, devletini ve milletini savaşlardan, çatışmalardan uzak tutmuştur.
  • Sultan Abdülhamid Döneminde bilim ve teknolojiye en üst düzeyde ehemmiyet vermiştir. Telefon ve fotoğraf icad edildikten sadece 5 yıl sonra Osmanlı ülkesine gelmiştir. Sultan Abdülhamid 911 albüm ve yaklaşık 36.000 den oluşan fotoğraf koleksiyonunu oluşturmuştur. Bu fotoğraf albümleri günümüzde İ.Ü. Merkez Kütüphanesinde yer almaktadır
  • Döneminde birçok askeri okul açarak, birçok kaliteli komutan ve subayın yetişmesine zemin hazırlamıştır. Balkanlarda, Çanakkale’de Yemen’de Galiçya’da kısaca 3 kıtada dünya devletleri ile köşe kapmaca oynayan askerler, cumhuriyeti kuran kadro onun açtırdığı okullarda eğitim almışlardır
  • Sultan Abdülhamid Han’ın sayamayacağımız birçok hizmeti vardır. Devletine ve milletine bu kadar çok hizmeti olan bu yüce şahsiyeti bizlerde bugün burada hayırlar yad etmekteyiz
  • Bizler Tarihine Sahip çıkan bir nesil olarak, Ülkemizde ve Dünya üzerinde yaşanan olayları kavrayabilmek için Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı ve dönemini en iyi şekilde öğrenmemiz gerekmektedir.
 
Program ile ilgili görüntüler
İbrahim Akkurt’un konuşmasının ardından programda sırayı Bünyamin Koç’un okuduğu, Rıza Tevfik’in “Sultan Hamid’in Ruhaniyetinden İstimdat” isimli şiir yer aldı.

Şiir okunmasının ardından programa Viyana Üniversitesinden iştirak eden Fatih Doğru’nun konuşmasıyla devam edildi.

Fatih Doğru’nun konuşmasından bazı başlıklar;
  • Sultan 2. Abdülhamid Han, tartışmasız müthiş bir devlet adamı, asrının en büyük siyasi lideri, hayatını Kur’an ve Allah (c.c)  yoluna adamış bir insan, şefkatli bir baba, halkını; din, ırk ayrımı gözetmeden seven, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan huzurunu temin etmek için elinden çalışan, dış siyasette ise devletlerarası dengeyi, ülkesinin menfaati doğrultusunda en iyi şekilde temin eden gerçek bir strateji dehasıdır. Sultan Abdülhamid, tüm hayatını tam bir İslam âlimi, siyaset ve devlet adamı olmaya adamıştır.
  • Günümüzde halen kullanılmakta olan birçok okul ve kurumlar O’nun döneminin eserlerindendir.  Cumhuriyeti kuran kadro bu okullarda eğitim aldılar, yetiştirildiler. O’nun ileri görüşlülüğü sayesinde, döneminde eleştirilmesine rağmen, Çanakkale’de yerleştirdiği toplar savaşın en kritik anlarında savaşın bizim lehimize dönmesinde nasıl tesir ettiğini biliyoruz. Biz Cumhuriyetimiz O’nun dâhiyane uygulamalarına borçluyuz. Kimse bunu aklından çıkarmasın
  • Sultan 2. Abdülhamid Han, bugün Ortadoğu’da yaşanan dramı ve çözümsüzlüğü, bundan tam bir asır önce görmüş ve tek başına eşsiz bir mücadele örneği göstermişti. Çok iyi biliyordu bu mücadele iktidarının sonunu getirebileceğini ama O’nun kaygısı tahtı değil, milleti ve milletinin selametiydi! Bedeli ne olursa olsun, taviz vermeden sürdürdü Siyonistlere karşı olan mücadelesini.
  • Ne Sultan Abdülhamid, ne Vahidettin ne de diğer şanlı Osmanlı sultanları bu millete ihanet etmediler! İhaneti yanlış yerde arıyorlar! Gençlerimizi pasifize edenler, saçma sapan televizyon programları ile, diziler ile benliğini kültürünü kimliğini unutturmaya çalışanlar, bizi geçmişimizden koparmak isteyenler gerçek Vatan Hainleridir
Programda son olarak sırayı Abdülhamid Han’ın ruhuna okunan hatimlerin duasının yapılması yer aldı. Harun Korkmaz’ın yaptığı hatim duasının ardından, program çıkışında türbenin girişinde açılan fotoğraf sergisinin gezilmesi ve yapılan ikram ile anma programı son buldu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan Dünya'ya Tarih'in İzinde